Jdi na obsah Jdi na menu
 


Referát-VT.:Notebook

24. 6. 2007

Náročné business zákazníky chce oslovit Acer svým modelem TravelMate 3220, který nabízí podobně jako konkurence od IBM nově populární 14palcový širokoúhlý displej. Mimo to je uvnitř notebooku kompletní sada Centrino, avšak s podporou grafiky ATI - tedy ne zrovna slabá kombinace. To se však projevuje i na výkonu akumulátorů, respektive jejich výdrži.

Acer nabízí v této řadě procesory Pentium M od modelu 740 výše v kombinaci s čipovou sadou i915PM - může tak dosáhnout až na frekvenci 2,26 GHz u jádra počítače a s okolím komunikuje ve slušném taktu 533 MHz. Ve standardu je zahrnuto 512 MB operační paměti DDR2 s rozšířením až na 2 GB.

Největším klenotem na nové řadě je její displej - podobně jako u modelu ThinkPad z60 se zde jedná o 14palcový širokoúhlý displej 16:10. Širokoúhlý displej znamená velkou změnu a v dané úhlopříčce tím více - oproti většině běžných notebooků tak tento displej je sice dostatečně malý a kompaktní, aby se notebook velice snadno přenášel a zabíral jen nezbytně nutnou plochu, současně však díky svému rozlišení WXGA - Wide XGA - čili 1.280 x 800 pixelů dokáže zobrazit výrazně více nežli běžný displej s rozlišením XGA aneb 1024 x 768 bodů. Ač se to možná nezdá, při vyjádření v čisté pracovní ploše je to o více než 30 procent pracovního prostoru navíc.

Když se k tomu navíc přidá grafický čip ATI Radeon X700, je zřejmé, proč lze u Aceru mluvit o velmi zajímavé kombinaci displeje a grafické karty. Sice se svými 64 MB videopaměti není zrovna otesánek, ale kdo potřebuje běžně 256 či 512 MB videopaměti? (Hráči nás omluví...) Zajímavější je pro profesionálního uživatele z tohoto pohledu funkce dvou displejů - žel, Acer nepodporuje tři obrazovky najednou, ačkoliv výstupy na to má - z S-video, LCD a VGA výstupu tak nevyloudíte tři oddílné obrazovky, jedna se bude kopírovat. Poněkud překvapivě zde chybí DVI výstup - vlastnost, pro kterou jsme některé z dřívější Acerů chválili, protože to bylo na svou dobu unikum. V tomto modelu však Acer zastarává, respektive zastává konzervativní přístup - VGA musí stačit.

O komunikaci je zde dobře postaráno: gigabit a faxmodem V.92 co se kabeláže týče, Bluetooth a WLAN 802.11b/g zajišťovaný čipem Intel PRO/Wireless 2200BG. Mechaniky také nepřišly zkrátka: 80 GB pevný disk s rozhraním ještě stále však pouze Paralel ATA - i když daná čipová sada již podporuje rychlé Serial ATA, Acer šetřil. Přepisovací mechanika se honosí názvem DVD-Super Multi Double Layer, je to však běžná DVD přepisovací mechanika s podporou obou formátů a dvou vrstev pro kapacity až 9 GB. Pokud nechcete zrovna vypalovat, je notebook vybaven čtečkou paměťových karet pro karty Secure Digital (SD), MultiMediaCard (MMC), xD-Picture Card (xD), Memory Stick (MS) a Memory Stick PRO (MS PRO).

Ostatní rozhraní jsou poměrně standardní: 3x USB 2.0, PC Card slot (typu II), FireWire (IEEE 1394), infračervené očko - nic více, nic méně. Přístup ke sběrnici PCI-Express je možný pouze přes dokovací stanici. Ke standardu patří Microsoft Windows XP Professional SP2.

Podle potřeby a konfigurace je notebook vybaven buď 6ti nebo 9ti článkovou sadou akumulátorů (53,6 nebo 80,3 W). I se standardním menším akumulátorem si notebook na váze příliš nehoví - 2,6 kilogramu je na 14palcový notebook poměrně dost. (Zajímavostí je v tomto směru diskrepance mezi weby Aceru - globální ukazuje hmotnost 2,38 kg, lokální weby a naše zdroje tvrdí, že 2,6 kg.) Navíc, se standardním akumulátorem je doba výdrže pouhé 3 hodiny, což není právě mnoho. S rozměry 33,5 x 24 x 3,2/3,4 centimetrů se řadí do příjemné třídy tenkých a menších notebooků, ale na špičku nemá. Pro srovnání, ThinkPad z60t měří 33,4 x 22,8 x 2,66 cm, váží 2,2 kilogramu a vydrží na jedno nabití 4 hodiny provozu.

ThinkPad Z60 - konkurent nebo jiná třída?

Oproti konkurenci z rodu ThinkPad tak tento notebook ledacos postrádá - je zřejmé, že i po převzetí divize IBM společností Lenovo je ThinkPad nadále elitnější a technologicky silnější značkou: menší velikost, nižší hmotnost a větší výdrž by už samy o sobě stačily jako argumenty. Sice postrádá silnější grafický čip, ale jeho výhody jsou v podpoře lepších WLAN adaptérů, integrované biometrické čtečce otisku prstů a celkově menší velikosti a větší výdrží, což je právě u této třídy notebooků nejpodstatnější argument.

Nicméně co nás na Aceru znepokojuje nejvíce, vzhledem k jeho směřování k business uživatelům, je jakákoliv absence zmínky o vyztužení konstrukce. Možná se mýlíme, ale nikde jsme nenarazili při hledání ve specifikacích na slova hořčík (alias magnesium) či titan - Acery jsou tak sice pro business uživatele, ale pro ty nepříliš aktivní. Nebo v neprospěch jejich aktivnosti - pokud s notebookem někde narazíte, pravděpodobně na tom budete s TravelMate hůře nežli s ThinkPadem.

Pokud je možné soudit podle amerických cen (pro Z60t nám chybí český údaj), notebooky se příliš neliší ani v ceně - je však otázkou, jak se k cenové politice postaví české zastoupení Lenovo. Koncová cena Aceru TravelMate 3220, modelu TraveMate 3222WXMi (v konfiguraci Pentium M 740 1,73 GHz, 2 MB L2 cache, 533 MHz FSB, 14,1“ TFT WXGA, ATI X700 64 MB, 80 GB HDD, 1x 512 MB DDRII, DVD-RW Super Multi DL, LAN & Wireless LAN, modem 56 k, Bluetooth, čtečka karet 5 v 1) je 39.990 Kč bez DPH.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Blood Coerce : Blood pressure plan

(ABughlault, 28. 7. 2018 19:39)

Poids est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre coeur bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/achat-cialis-10-mg/